Çocukla Doğu Ekspresi yolculuğu
Bundan 12 yıl önce ben Afyon'da üniversitedeyken eşim,(tabi o zaman henüz evli değildik) Afyon'a gelmişti ve beraber trenle İstanbul'a dönmüştük. Ben hayatımda hiç trene binmemiştim. Öyle güzel geldi ki o yolculuk.. O gün bir hayal kurmuştuk. "İlerde evlendiğimizde çocuğumuzla beraber bir tren yolculuğuna çıkalım" kısmet 12 yıl sonrasınaymış...


O yolculuğun biletini saklamıştım. Afyon'dan İstanbul'a Meram Ekspresi ile 8 saatlik bir yolculuk. Şimdi ise Ankara'dan Kars'a 24 saatlik rüya gibi  bir Doğu Ekspresi yolculuğu...

                                
Anılar birikiyor yazmaya fırsat olmuyor sonra unutuluyor. Biz Doğu Ekspresi seyahati kararımızı 2018 Ocak sonu gibi verdik fakat bilet bulabilmek ne mümkün... Meğer bizim hayalimiz trend olmuş :) Her gün baktım biletlere her gün bir ay sonrasına kadar biletler satışa sunuluyordu. Satışa açılan biletler anında bitiyordu, yakalayamadım hiç.. Bir seçenek de tur şirketleri idi. Zaten onlar yüzünden biletler bu kadar çabuk bitiyor diyorlar... Fazla masraflı olduğundan biz istemedik tur şirketi. Bir akşam yine ümitsizce bakarken biletlere o anda açıldı yeni günler..

Ramazan daha evde değildi bile ben biletler kaçmasın diye kaç dakika içinde satın aldım bilmiyorum :) henüz daha işlerimizden bile izin almamıştık ama kaçıramazdım bu fırsatı. 12 Şubatta biletlerimizi aldık 19 Martta yola çıkmak üzere.

İstanbul'dan Ankara'ya hızlı tren ile gittik bir gece Ankara'da kaldık. 19 Mart günü biraz market alışverişi yaparak 18.00'da Ankara'dan trene bindik.
Trende üç yolculuk etme seçeneği var. Biri pulman yani normal tren koltuklarında yapılan seyahat ki 25 saatlik bir yolculuk için oldukça yorucu olsa gerek.. Diğerleri yataklı ve kuşetli vagon seçenekleri.

 Yataklı vagonlarda iki koltuk mevcut bu koltuklar açılarak yatak oluyor üst taraftan da bir yatak açılıyor. ve yatağın karşısında bir masa bulunuyor. Odada ayrıca bir de lavoba mevcut. Bize yataklı odalar küçük geldiğinden kuşetli vagon seçtik.

Kuşetli vagonlarda dört tane koltuk ve cam önünde minicik bir sehpa var. koltuklar yatak olabiliyor ve yukardaki yataklar da açıldığında odada 4 yatak olmuş oluyor. Biz üç kişiydik ama 4 yatağı da satın aldık zira bir yatak boş kaldığında oraya yabancı birinin gelmesi muhtemel.. Odanın kapısı kapanabiliyor ve perdesini de çektiğinizde koridordan geçenler sizi göremiyor.

Yastık çarşaf ve nevresimleri orada görevliler veriyor paketli halde. Hepsi tertemiz ve mis gibiydi gönül rahatlığı ile kullanılabilir. yine de yanınızda yaşlık kılıfı götürebilirsiniz.. Mart ayında gitmemize ve havanın oldukça soğuk olmasına rağmen tren çook sıcaktı. yanımıza polar almıştık ama hiç ihtiyaç olmadı. Öyle ki tişörtler ile durduk.


Her vagonda başta ve sonda olmak üzere iki tane tuvalet bulunuyor. Tuvaletler yolculuk başında oldukça temizdi ama sona doğru felaket hale geldi :(Trenin bir vagonu yemek kısmı için ayrılmış bir restoran gibi masaları var seçenekleri gayet güzeldi. Biz tavuk ızgara yedik. 

Gece bizimkiler hemen uyuyabildi ama ben uyuyamadım malum treni ben kullanıyordum :p sanki uyursam tren yoldan çıkacak gibi geldi.. Sabah güneşin doğuşunu izledim. herkes uyuyorken kahvaltı hazırladım.  Hayatımda yaptığım en güzel kahvaltıydı. :) trenin tıkırtısı eşliğinde harika manzaralarla... Sabah erken uyanmak çok güzel yerleri görmemizi sağladı. Biz yolculuğa çıkmadan Nurgaz'ın minik kamp tüplerinden almıştık çok işimize yaradı. trende kendi çayımızı kahvemizi sucuklu yumurtamızı bile yaptık :D

Peki Bahar trende nasıl oyalandı?

Açıkçası sıkılmaya hiç fırsatı olmadı. tren içerisinde dolaştık keşfettik herşey onun için macera doluydu :) başka odalardaki çocuklar ile arkadaş oldu. Yemek kısmında şen kahkahaları ile bütün treni inlettiler :) Yanımıza biraz oyuncak kitap ve etkinlik almıştık. Odadayken onlar ile oyalandık.  Küçük Vampir serisinin Trende kitabı ise tam bizim durumumuza uygundu :) bi ben bi babası kitap okuduk. Bulutları izledik. tünelleri saydık duraklarda inip hava aldık... Bizim için çocuklu bu seyahat hiiiç zor olmadı. :)  Ailecek unutulmaz güzellikte bir yolculuktu. yine olsa yine giderim :)


Kars'ta nerede kaldığımızı ve nereleri gezdiğimizi başka bir zaman inşallah yazarım :)

Yorumlar

Popüler Yayınlar